Сбогом на оръжията Т.5/ Колекция Хемингуей

Автор: Ърнест Хемингуей
Рейтингът се формира от продажбите в системата на Хеликон

Коментари: 0

Издател Унискорп
Брой страници 312
Година на издаване 2008
Корици меки
Език български
Тегло 277 грама
Размери 20x12
ISBN 9789543301751
Баркод 9789543301751
Категории Световна проза, Преводна художествена литература, Художествена литература, Книги

Романът “Сбогом на оръжията” вече е на 80 години и продължава да се чете като едно от най-честните и трогателни свидетелства за Първата световна война.

Защо този човек е толкова погълнат и завладян от войната?
Защо един писател трябва да проявява интерес към това вечно, ужасяващо, кръвожадно и нечисто престъпление - войната? Аз я познавам отблизо и без съмнение съм предубеден, надявам се, много предубеден към нея. Твърдото ми убеждение е, че във войните воюват най-добрите хора на този свят или нека просто кажем истинските хора, въпреки че колкото по-близо си до фронта, толкова по-истински хора срещаш, а войните се предизвикват, обявяват и подклаждат от чисто икономически съперничества и от свине, които се облагодетелстват от тях.
Смятам, че всички, които се облагодетелстват от войните и ги предизвикват, трябва да бъдат разстреляни още първия ден след началото на военните действия.
Ърнест Хемингуей

Ключови думи: Книги-събития, 21 юли - Ден на Ърнест Хемингуей, Книги, които ни променят

Все още няма мнения за тази книга.

Напиши коментар

Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.

Ще бъдат изтривани мнения:

  1. Съдържащи обидно или нецензурно съдържание
  2. Написани само с главни букви
  3. Написани на латиница
  4. Съдържащи препратки към други сайтове.

Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]

Това е една от най-философските книги на Ърнест Хемингуей, доколкото това определение важи за неговата мъдрост.
Публикуван през 1929 г., романът е най-вече за връзката между двама души, безмилостността на живота и безсмислието на войната.
Сюжетът се развива около историята на италианския фронт през Първата световна война.
Съществено е, че Хемингуей възкресява главната героиня в „Слънце изгрява. Фиеста,” публикуван през 1926 г., чрез един вид обърната хронология, тъй като по-ранната книга проследява по-късен исторически етап като живота на група изгнаници във Франция и Испания, членове на т. нар. “изгубено поколение” след Първата световна война.

Чавдар Димитров, Хеликон Витоша

Ърнест Хемингуей (на английски: Ernest Hemingway) (21 юли 1899 - 2 юли 1961) е един от най-известните американски писатели - новелист, автор на кратки разкази, журналист, носител на Нобелова награда за литература (1954 г.) и награда Пулицър през 1953 г. за книгата му Старецът и морето. Той е бил част от така нареченото "Изгубено поколение": група от американски бележити литератори, които живеели в Париж и други европейски страни в периода от края на Първата световна война до Голямата депресия.

Ърнест Хемингуей е роден в Оук Парк, Илинойс. Баща му, д-р Кларънс Едмъндс Хемингуей, отрано го учи да обича живота сред природата. Хемингуей е 30-годишен, когато баща му се самоубива заради заболяване от тежка форма на диабет и изгубване на голяма парична сума. Като дете Хемингуей посещава държавни училища в Оук Парк и публикува най-ранните си истории и стихотворения в училищните вестници. При завършването на средното си образование през 1917 г., работи шест месеца като репортер за “Канзаска звезда” (The Kansas City Star). След това се записва доброволец и става шофьор на линейка в Италия по време на Първата световна война. През 1918 г. претърпява сериозно нараняване в крака и е награден два пъти от италианското правителство. Неговата връзка с американската медицинска сестра Агнис фон Куровски е в основата на романа “Сбогом на оръжията” (1929 г.). Трагичната история на тази любов е филмирана за първи път през 1932 г. с участието на Гари Купър, Хелън Хайес, и др. Втората версия е от 1957 г.