| Издател | Еделвайс |
| Брой страници | 774 |
| Година на издаване | 2026 |
| Корици | твърди |
| Език | български |
| Тегло | 1195 грама |
| Размери | 22x15 |
| ISBN | 9786197756531 |
| Баркод | 9786197756531 |
| Категории | Биографии. Генеалогия, Художествена литература, Книги, Есеистика. Публицистика. Българска, Българска проза, Съвременна българска литература, Българска художествена литература |
Михаил Думбалаков (1882–1959) е български журналист и революционер, виден деец на Върховния македоно-одрински комитет и участник в Илинденско-Преображенското въстание. Роден е в лъгадинското село Сухо (дн. Сохос, Гърция). Двамата му братя също са дейни участници в освободителното движение - Димитър Думбалаков е български офицер и революционер, войвода в акцията на Македонския комитет, а Трендафил Думбалаков се бори като член на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и загива геройски в битката при Ножот.
В своята цялост трилогията „През пламъците на живота и революцията“ надхвърля рамките на обикновената автобиография. Написани в колоритния стил на Думбалаков, когото Светлозар Елдъров определя като „публицист с необуздана фантазия“, трите книги се възприемат по-скоро като художествено произведение, отколкото като строго исторически разказ. Авторът умело преплита личните си преживявания с епизоди от революционната борба и участието си във войните. Той не се колебае да изразява собствени оценки за събития и личности, дори когато те се разминават с общоприетите възгледи. Така Думбалаков затвърждава образа си на един от най-екстравагантните и нетрадиционни представители на ВМРО. Именно поради това трилогията стои далеч от сухия тон на повечето мемоарни книги на дейци от македонското движение и впечатлява с живия, увлекателен разказ на човек, чийто живот е изпълнен с приключения и обрати.
Все още няма мнения за тази книга.
Напиши коментарЩе бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.
Ще бъдат изтривани мнения:
Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]