Турция в 100 въпроса

Автор: Дороте Шмид
Рейтингът се формира от продажбите в системата на Хеликон

Коментари: 0

Издател Изток-Запад
Преводач Илияна Очкова, Симеон Ангелов
Брой страници 240
Година на издаване 2018
Корици меки
Език български
Тегло 316 грама
Размери 14x22
ISBN 9786190102120
Баркод 9786190102120
Категории Социология и политология, Хуманитарни науки, Книги

Защо се разпада Османската империя? Защо турците не признават арменския геноцид? Какво е мястото на исляма в обществото? Какво наричат „дълбока държава“? Защо Ердоган е популярен? Какви са отношенията с Иран? Защо в момента има толкова много сирийски бежанци в Турция? Има ли алтернатива присъединяването към Европейския съюз?

Освен всичко друго, Турция привлича вниманието и като възможен модел за Арабския свят: висок икономически растеж, запазена национална идентичност, културен разцвет... На по-малко от сто години, тази млада република променя облика си след 2002 г. под ръководството на президента Реджеп Тайип Ердоган. С непостоянна външна политика и с противоречиви отношения с Европа, повече от всякога Турция е в центъра на големи регионални конфликти, свързани с мигрантите, теро­ризма, кюрдите, Сирия... От краха на Османската империя до светската кемалистка република, от ограничаването на личните свободи до нарастващото присъствие на религията – чрез отговорите на стоте въпроса Дороте Шмид ще ви запознае с истинското положение в страната. Зад привидността на силната държава, Турция всъщност се оказва дълбоко разединена.

Ключови думи: Вдъхновение за пролет

Все още няма мнения за тази книга.

Напиши коментар

Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.

Ще бъдат изтривани мнения:

  1. Съдържащи обидно или нецензурно съдържание
  2. Написани само с главни букви
  3. Написани на латиница
  4. Съдържащи препратки към други сайтове.

Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]

Дороте Шмид е специалист по европейската политика в Средиземноморието и Близкия изток. Ръководи програмата „Съвременна Турция“ във Френския институт за международни отношения. Има докторска степен по политология от Университета в Париж. Нейните изследователски интереси са насочени към вътрешнополитическото развитие в Турция и новите дипломатически амбиции на страната.