Страстите на разума

Автор: Ървинг Стоун
Рейтингът се формира от продажбите в системата на Хеликон

Коментари: 0

Издател Ера
Преводач Весела Прошкова, Весела Еленкова
Брой страници 720
Година на издаване 2018
Корици меки
Език български
Тегло 729 грама
Размери 15x23
ISBN 9789543894635
Баркод 9789543894635
Категории Биографични и автобиографични романи, Световна проза, Преводна художествена литература, Художествена литература, Книги

Ървинг Стоун се нагърбва с амбициозната задача да нарисува панорамно платно на живота на Зигмунд Фройд. С търпението на археолог Стоун разкрива пласт след пласт противоречивата душевност на Фройд, като следва житейския му път стъпка по стъпка - дългите години на обучение по медицина, бракът му с Марта Бернайс, трудното начало на лекарската му практика, пътуванията му във Франция, Италия и Америка, професионалният сблъсък с видни представители на медицинската общност, неспособни да приемат революционните му идеи.
Също като художник разкрива пред читателя багрите на една сложна личност, чиито неуморни научни търсения довеждат до разработването на нов метод за лечение на човешката психика.
С изключителна прецизност, авторът на „Страстите на разума“ ни представя в колоритни детайли обществените и културни явления, характеризиращи Европа в началото на миналото столетие. Пресъздава автентичната атмосфера на Виена и проследява социално-политически процеси, белязали съдбата на няколко поколения.
„Страстите на разума“ е изискан разказ, изпъстрен с пикантни истории и бурни междуличностни конфликти - изкуство, което Ървинг Стоун безспорно владее.

Ървинг Стоун е създател на жанра биографичен роман. С неуморното търпение на историк, той години наред се рови в архиви, събира материали за живота на своя герой и така се раждат блестящо написаните романи „Жажда за живот”, посветен на Ван Гог, „Страдание и възторг” – биографичен разказ за Микеланджело, „Гръцкото съкровище” – роман за откривателя на Троя - Шлиман. Творбите му пресъздават не само съдбата на определена личност, но и детайлно обхващат социално-икономическите условия и духовните ценности на съответната епоха. Ървинг Стоун безпогрешно улавя пулса на времето, стремежите и страданията на новаторите, които бележат историята на човечеството.

Все още няма мнения за тази книга.

Напиши коментар

Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.

Ще бъдат изтривани мнения:

  1. Съдържащи обидно или нецензурно съдържание
  2. Написани само с главни букви
  3. Написани на латиница
  4. Съдържащи препратки към други сайтове.

Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]

Ървинг Стоун е роден през 1903 г. в Сан Франциско. Като млад работи най-различни неща - продава вестници, шофьор е на камион, саксофонист в танцов оркестър, администратор в хотел. Завършва Калифорнийския университет през 1923-та и е преподавател по икономика там, две години по-късно получава и научна степен.
„От шестгодишен зная, че искам да стана писател. На двадесет и три, след като писах известно време разкази и едноактни пиеси, напуснах преподавателската работа и се втурнах в „играта на писател“. Прекарах десет годннн в Ню Йорк. Написах осемнайсет пиеси, две от които дори бяха поставени, но успехът им не беше главозамайващ. През 1930-а попаднах случайно на изследване на живота и творбите на Винсент ван Гог. Три години по-късно се появи „Жажда за живот“ и най-неочаквано за себе си дори се оказах биограф.“
В излезлите по-късно произведения „Морякът на кон“ (1938) - за живота ва Джек Лондон, „Безсмъртната жена“ (1944) - биографичен роман за писателката Джеси Фримонт, „Съперник в дома“ - посветен на лидера иа социалистическото движение Ю. Дебс, „Любовта е вечна“ (1947) - за съпругата на президента Линкълн, Стоун си поставя за цел да вдъхне нов живот на биографичния жанр, да го насити с драматизъм и динамика, като в същото време го подплати с данни и факти от живота на своите герои така, че в крайна сметка да се получат вълнуващи и задълбочени портрети.
Книгите му са основани на щателно проучване на източниците, а фактите са обагрени от емоционалното отношение на автора към героите. Стоун се стреми към точност в описанията на историческата реалност и прецизност на психологическата характеристика.
През 1961 година излиза „Страдание и възторг“, биографичен роман за Микеланджело Буонароти - своеобразен връх в творчеството на Стоун.
„Гръцкото съкровище“ (1975) разказва за живота на Хенри Шлиман - от женитбата му за София Енгастроменос през 1869 г. до неговата смърт през 1890 г., като отделя особено внимание на по-ярките страници от неговата биография - разкопките в Троя и Микена. Авторът предлага на читателите си и собствената си представа за сложната, изтъкана от вътрешни противоречия фигура на този изключителен човек, считан за баща на съвременната археология.
ИК „Ера“ издаде за пръв път на български език „Страстите на разума“ - биографичния роман за живота на Зигмунд Фройд, през 2002 г.

Скоро читателят ще отвори и „Дълбините на славата“ - разказ за живота на френския живописец Камий Писаро.