Икигай -тайните на Япония за дълъг и щастлив живот

Автор: Ектор Гарсия (Кирай); Франсеск Миралес
Рейтингът се формира от продажбите в системата на Хеликон

Коментари: 1

Издател Гнездото
Преводач Свидна Михайлова
Брой страници 198
Година на издаване 2016
Корици меки
Език български
Тегло 233 грама
Размери 13x20
ISBN 9786197316049
Баркод 9786197316049
Категории Здраве. Пол. Възраст, Медицина за всеки, Книги

Най-добре пазената тайна на японското дълголетие се нарича икигай. Значението на тази дума може да се опише по различни начини: „причината, поради която ставаш от леглото всяка сутрин“; „радостта да си винаги зает“; „страстта, която ти носи удовлетворение и радост“... Но всички те водят към едно – причината да живееш!

Тази книга ще ви отведе в едно малко селище в северната част на японските острови Окинава, наричано "селото на столетниците", и ще ви срещне с едни от най-възрастните хора в света. При това най-щастливите!

Тази книга ще разбули тайните на прочутото японско дълголетие, което за нас, хората от Запада, понякога изглежда неразбираемо и недостижимо. И ще ви покаже, че всеки човек може да се радва на дълъг, пълен с оптимизъм и щастие живот.

А защо не и вие?

Ключови думи: Чудесата на Изтока, ТОП 50 Нехудожествена литература 2016, Хеликон топ 200 2016, Топ 30 Здраве 2016, Книги за здраве - най-продавани, Хоби и развлечения, Как работи щастието, Топ 50 нехудожествена литература 2017, Топ 200 2017, Световен ден на щастието, 7 април - Ден на здравето, Изкуството да бъдеш щастлив, Прочетох и искам да подаря, ТОП 50 нехудожествена литература 2018, Нова година, ново начало, Топли като прегръдка, Ден на испанския език, Тайни истории, ТОП 50 нехудожествена литература 2019, 2020 - свеж рестарт, Любовта е щастие, Думи за щастие, Време за трансформация, Здрави и щастливи, Женски тайни, ТОП 50 нехудожествена 1.01.-30.06.2020, ТОП 101 Нехудожествена литература 2011-2020, ТОП 201 на десетилетието, ТОП 201 за 2020 година, ТОП 121 Нехудожествена литература 2020, Здраве за душата, Дестинация Япония, Мисия Красота, Здраво сърце, ТОП 101 Нехудожествена литература 2021, ТОП 201 за 2021 година, Уют и здраве, Щастие и хармония, ТОП 101 нехудожествена 1.01.-30.06.2022, ТОП 101 Нехудожествена литература 2022, ТОП 201 2022, ТОП 201 1.01.-30.06.2023, ТОП 101 нехудожествена 1.01.-30.06.2023, Розово ми е, ТОП 201 2023, ТОП 101 Нехудожествена литература 2023, Щастливи през 2024

от Ася / дата: 24 сеп 2016

Нежна и в същото време информативна. Прочетох я с истинско удоволствие - един прекрасен синтез на различни погледи за смисъла на живота = икигай. Един друг поглед за това как бихме могли да живеем и да се радваме на малките неща - докато сме в потока. Ключът е в това да открием кое носи истински смисъл в този живот за мен.

Напиши коментар

Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.

Ще бъдат изтривани мнения:

  1. Съдържащи обидно или нецензурно съдържание
  2. Написани само с главни букви
  3. Написани на латиница
  4. Съдържащи препратки към други сайтове.

Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]

„Живей със здраве и в режим −
разумно се храни.
С илачите не прекалявай
и начини търси −
без раздразнения,
с упражнения и забавления.
Никога не се предавай,
за малко се усамотявай,
с приятели се весели
и винаги зает бъди.”

Икигай – тайните на Япония за дълъг и щастлив живот” на Ектор Гарсия (Кирай) и Франсеск Миралес е вдъхновяващо и полезно четиво, което наистина може да ви помогне да забавите скоростта в ежедневието си и просто да се радвате на живота.
Двамата автори, запленени от японския начин на живот и заинтригувани от високия индекс на столетници в Япония, решават да потърсят тайната на дълголетието. Техният общ проект, родил се спонтанно, разглежда причините защо жителите на остров Окинава живеят най-дълго в сравнение с всяко друго място на планетата. Едва ли ще се изненадате от повечето факти: консумация на здравословна храна − собствено производство, зелен чай, разходки сред природата, благоприятен климат, грижа за приятелите. Но има и още нещо, което със сигурност ще предизвика любопитството ви и то се нарича икигай – радостта да си винаги зает. Именно тази дума ме привлече към книгата, чудейки се какво ли означава. Сега вече знам!
В страната на изгряващото слънце възрастните хора са активни и заети, те не се пенсионират, а продължават да живеят и да се радват на всеки нов ден като малки деца.
Полезните хранителни навици като хара хачи бу – да поемаш по-малко храна от това, което желаеш, постоянството, уаби-саби – да се радваш на несъвършенството и да осъзнаваш преходността на нещата, ичи-го, ичи-е – да цениш настоящия момент, антикрехкостта – всяка спънка или неуспех е път към нещо по-добро – това са на пръв поглед незначителни, но животопроменящи гледни точки и навици, които могат да допринесат изключително много за щастието и дълголетието на съвременния човек, независимо къде живее.
Гарсия и Миралес дават примери с известни хора на изкуството − художникът Хокусай, актьорът Кристофър Плъмър, бащата на японската манга Осаму Тезука, художничката Кармен Ерера, които до дълбока старост и последен дъх творят и работят това, което обичат. Всеки един от тях е открил своя икигай – „цел, която го подтиква да твори красота”, влизайки в потока чрез пълно себеотдаване.
Двамата испанци ни дават няколко съвета как да влезем в него: избиране на достатъчно трудно предизвикателство, ясни цели, пълно посвещаване на едно конкретно действие, включително и в рутинните задачи.
Наред с интересната информация за живота на хората в Япония, те правят сравнение между икигай и същността на логотерапията. Нейният създател − австрийският психотерапевт Виктор Франкъл, смята, че е от съществено значение човек да има цел, за да намира смисъл в съществуването си.

Ето и 10 закона на икигай:
1. Остани винаги активен, никога не се пенсионирай
2. Приемай нещата спокойно
3. Не яж до насита
4. Обкръжи се с добри приятели
5. Бъди във форма за следващия си рожден ден
6. Усмихвай се
7. Обнови връзката си с природата
8. Бъди благодарен
9. Живей за момента
10. Следвай своя икигай

Ето и още една тайна:
„Четенето е една от човешките дейности, с помощта на които най-много хора ежедневно постигат сливането с потока.”
Ако темата ви е станала интересна и искате да се отдадете на четенето, ви препоръчвам следните автори и заглавия, споменати в „Икигай – тайните на Япония за дълъг и щастлив живот”:
Виктор Франкъл за логотерапията – „Човекът в търсене на смисъл” и „Човекът в търсене на висш смисъл”, Михай Чиксентмихай – „Поток: Психология на оптималното преживяване” и Насим Никълъс Талеб – „Антикрехкост: Как да извлечем полза от хаоса”.
А в „Дзен и изкуството да се поддържа мотоциклет” на Робърт М. Пърсиг може да откриете едно от най-красивите и дълбоки сливания, докато четете как главният герой се грижи за своя мотоциклет.

Любина Йорданова, Хеликон Русе