1984

Автор: Джордж Оруел
Рейтингът се формира от продажбите в системата на Хеликон

Коментари: 5

Издател Фама
Преводач Лидия Божилова - Аройо
Брой страници 316
Година на издаване 2016
Корици меки
Език български
Тегло 278 грама
Размери 14x21
ISBN 9789545975141
Баркод 9789545975141
Категории Романи и повести. Световни, Световна проза, Преводна художествена литература, Художествена литература, Книги

"Власт е да разкъсаш човешките умове на парчета и да ги сглобиш в нови форми по твой избор."

Уинстън Смит работи в Министерството на истината в Лондон, град от държавата Океания. Неговото служебно задължение е да пренаписва новини от стари вестници, за да станат в "съответствие с представяните от установената власт исторически факти, защото: "Който владее миналото, той владее и бъдещето. Който владее настоящето, владее миналото".
ГОЛЕМИЯТ БРАТ ТЕ НАБЛЮДАВА гласи надписът под безброй портрети, чрез видеоекрани всички граждани са под постоянен надзор, а Полицията на мисълта следи за всяко отклонение от официалната идеология, чиито основни постулати са:
ВОЙНАТА Е МИР
СВОБОДАТА Е РОБСТВО
НЕВЕЖЕСТВОТО Е СИЛА

"1984" не трябва да се разглежда като изобличение на социализма. Тя изобразява перверзията, до която води централизираната икономика, перверзия, реализирана успешно при комунизма и фашизма." /Джордж Оруел/

Ключови думи: Когато се раждаха шедьоврите, Добрата стара Англия, Летни хитове, Измислени светове, ТОП 50 художествена 1.01.-30.06.2020, ТОП 201 за 2020 година, ТОП 121 Художествена литература 2020

от Николов / дата: 04 авг 2020

Господа, книгата е КЛАСИКА В ЖАНРА АНТИУТОПИЯ. Не виждате ли, че всичко се случва в наше време и върви по същия път предсказан от автора.

от Четящия човек / дата: 16 сеп 2017

Ако някой си мисли, че книгата е четиво изобличаващо комунизма и фашизма, ще остане в заблуда! Книгата е писана в края на 40-те, описва събития в една утопична 1984-та, но имам усещането, че Оруел описва миропорядъка в 2017-та! Тази книга важи с пълна сила и днес и хвърля светлина относно, кой е "големия брат" и как той ръководи съдбите ни!

от Христо Христов / дата: 26 юли 2016

"1984" не трябва да се разглежда като изобличение на социализма. Тя изобразява перверзията, до която води централизираната икономика, перверзия, реализирана успешно при комунизма и фашизма." /Джордж Оруел/"А защо НЕуважаемия драскач,писал анотацията за книгата,краят на която си позволявам да цитирам? Къде е ГЛОБАЛИЗМА-НЕуважаемий.Та вие не сте си направили труда да прочетете книгата и схванете идеята на Оруел.За трите социални слоя,поне от неолита до необозримо бъдеще и същноста на Олигархичния колективизъм.

от X-press2 - Smoke Machine / дата: 28 апр 2016

Това представлява реалността, когато премахнеш булото на Матрицата.

от Diyana Dias / дата: 28 апр 2016

Малко е тежка за четене. Филмът също е тежък. Идеята е добра.

Напиши коментар

Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.

Ще бъдат изтривани мнения:

  1. Съдържащи обидно или нецензурно съдържание
  2. Написани само с главни букви
  3. Написани на латиница
  4. Съдържащи препратки към други сайтове.

Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]

Ерик Артър Блеър (известен под псевдонима Джордж Оруел) е британски писател и журналист. Оруел е един от най-уважаваните английски есеисти на 20 век, талантлив политически и културен тълкувател и опитен романист. Най-популярен е с два романа, писани към края на краткия му живот: „Фермата на животните“ и „1984“.

Роден е в Мотихари, Индия, когато тя е част от Британската империя. През 1921 г. завършва Итънския колеж. По-късно живее във Великобритания и други части на Европа. Неговото първо художествено произведение е публикувано през 1935 г. под псевдонима Джордж Оруел. Взима участие в испанската гражданска война на страната на републиканците срещу фашистката диктатура на Франко. През Втората световна война той води програма срещу фашизма по ВВС.

Автор е на многобройни произведения на политическа тема. От една от най-значимите му книги, „1984“, в съвременната световна култура трайно са пренесени персонажът на „Големия брат“ и изразът: „Големият брат гледа“.