Някога забранен в Ирландия, той отново плаши обществеността. Попада в списъка на 10-те опасни книги, които ще бъдат забранени в страната. Много критици го сравняват с „1984” от Оруел.
"Прекрасният нов свят" е жестока, остроумна и разтърсваща творба, гениална в прозрението за ужасите на възможното антиутопия, сравнима единствено с Оруеловия роман "1984", който предшества във времето и на който не отстъпва по мощ. Олдъс Хъксли (1894 - 1963) е британски писател, поет, есеист и драматург, автор на повече от 50 книги. "Прекрасният нов свят" е най-прочутата му творба. Според всички авторитетни класации на читатели, критици и издадели "Прекрасният нов свят" е сред десетте най-добри англоезични романи.
"Прекрасният нов свят" е една от най-възхитителните и стряскащи книги, писани някога. Тя ни показва лъжливите символи на всеки режим, изповядващ всеобщото щастие.
Дейвид Пиърс
Книга, която трябва да се препрочита и преосмисля отново и отново.
Лос Анджелис Таймс
Може би нашият свят е адът на някоя друга планета.
Олдъс Хъксли
Ключови думи: класика, Книги, които ни променят, Добрата стара Англия, Измислени светове, Всички говорят за ...
„Прекрасният нов свят” на Олдъс Хъксли с право се нарежда сред литературните класики на XX в. Това е великолепна антиутопия, показваща как преодоляването на едни страхове и проблеми може да направи човечеството още по-уязвимо, крехко и затворено.
Действието се развива във въображаемото бъдеще, когато обществото е постигнало ниво на мир и спокойствие, жертвайки много от самата същност на човешкото – всяка спонтанност, артистичност и желание са заменени с ежедневно приемани заместители - например, ражданията са в лаборатории, усещанията са химически притъпявани. Това е един прекрасен, но и опасно мъртъв свят, в който всичко е сведено до консумиране и безлично живеене.
Хъксли рисува опасностите и тревогите по уникален начин. Неговото литературно послание е все така важно, както и през 1932 г., когато романът е публикуван.
Димо Георгиев, Хеликон Шумен
Жанрът на антиутопията изживява своя апогей в периода между двете световни войни. Хората преживяват един световен катаклизъм и неспокойно очакват новия световен ред. Тогава са създадени най-добрите образци на този жанр в литературата -“1984” и “Животинска ферма” на Оруел, ”Ние” на Замятин.
Сред тези творби с пълно право се нарежда и “Прекрасният нов свят” на Хъксли.
История за бъдещето, но и за нашето настояще, за страха от прекаленото “цивилизоване” и за откъсването от истинската човешка същност, водещо до създаване на идеален свят без душа.
Един обществен организъм затворен в себе си, но изгубил най-ценното – страстта, любовта и чувствителността си.
Хъксли ни представя своето притеснение за времето, което идва и за цялостното развитие на човечеството.
Роман-предупреждение към всички нас, за това което ни очаква, ако забравим кои сме.
Красимир Червенков, Хеликон Пловдив
Олдъс Хъксли (1894-1963) можеше да напише само „Прекрасният нов свят“, за да увековечи името си и да се превърне в модерен класик, но той ни е оставил в наследство едно наистина обемисто творчество, с което би могъл да се гордее всеки велик писател. Сред романите му, повечето все още непреведени на български език, ярко се откроява „Лебедът умира след много лета“.