„Портокал с часовников механизъм" е явление в световната литература. Запомня се главно с несъществуващия език, на който говорят „литъл Алекс и неговите друзя”: чудат тийнейджърски жаргон, истинска еквилибристика с английски и руски, изпъстрен тук-там с думи от немски, френски и дори от цигански. Антъни Бърджес (1917-1993), авторът на това прозрение за неизбежния бунт срещу обезличаващата Система – винаги и навсякъде – е един от социалните пророци на ХХ век, признат още приживе за класик на модерния роман. Написаното от него в далечната 1961 година е шокирало като зловеща фантастика, но се сбъдва и до днес, в съвременната ни Матрица. За трайната слава на книгата допринася и въздействената й екранна версия, създадена от друг гениален бунтар – режисьора Стенли Кубрик. Филмът от 1971 г. е култов и е признат от критиката за един от 100-те шедьоври на световното кино.
Новото издание на книгата на български е с изцяло осъвременен превод и включва непубликуваната досега у нас последна глава.
Същество, способно да върши само добро или само зло, е като портокал с часовников механизъм – на външен вид уж жив организъм с привлекателен цвят и сладък сок, но същността му е само механична играчка с часовникова пружина, навивана от Бог, Дявол или някоя всемогъща обществена машина... Човекът не бива да бъде унизяван като бива командван чрез животинските си рефлекси или заставян да се подчинява на механични закони. - Антони Бърджес, 1961 г.
Ключови думи: Книги, които ни променят, Литературните звезди на 60-те, Под коя литературна звезда сме родени, Когато се раждаха шедьоврите
Невероятен роман – сатира на времето и обществото.
Разказ за бунта, наказанието и изкуплението. За доброто, дремещо в човека.
За злото, което няма пол и възраст.
За свободата на духа.
За нуждата човек да бъде обичан.
За избора, който човек трябва да направи и за възможността да може да го направи.Защото, както казва Бърджес, човек, който не може свободно да избира, престава да бъде човек...
Ако и вие сте пропуснали като мен да прочетете този роман при първото му появяване на български език, или причината е, че тогава още не сте били родени, прочетете го сега. Няма да съжалявате. Гледайте и филма – великолепен е...И ще се уверите, че понякога и книгата и филмът по нея са еднакво добри...
Стефка Милева – Хеликон, Бургас
"Човекът не бива да бъде унизяван като бива командван чрез животинските си рефлекси или заставян да се подчинява на механични закони” - Антъни Бърджес
Алекс Деларж и неговата банда се забавляват, като извършват вандалщини, грабежи, сбивания. Една нощ те открадват кола, тръгват из града, извършват брутален взлом в къща, изнасилват жената и пребиват жестоко съпруга й.
Алекс е заловен от властите и за да намали присъдата си, се съгласява да участва в експеримент, чиято цел е изкореняване на насилието у човека, което се постига с ползването на специална техника, наречена „обучение на отвращението“.
Героят е принуден да гледа множество филми, които показват насилие под различни форми. То се оказва толкова наситено, че той се разболява всеки път, щом види насилие. Това е и целта на експеримента, а на улицата е пуснат вече не Алекс, а негово подобие. След терапията той е беззащитен и поредица неприятни срещи убиват духа му, а тялото му е близо до смъртта... Машината на властта го прегазва безпощадно. И става много трудно да се реши заслужил ли е наказанието си или не...
Не по-малко впечатляващ е езикът, на който е написан романът: "...Имаше и една болшая статия за модерната младеж (значи фор ми, поради което й теглих един поклон, хилейки се като крейзи) от някакъв очен смарт плешивий человек. Изчетох я много осторожно, братлета, като посръбвах от благия тий, стаканчик след стаканчик след стаканчик, и дъвчех тоуст от хляб, потапяйки го в джем ".
Стряскащ роман,оставящ читателя силно раздвоен след прочитането му.
Невена Табакова, Хеликон Пловдив - Център
Алекс е член на шайка хулигани, които безчинстват по улиците, грабят и изнасилват, без грам съвест. Отношенията в групата обаче се променят и той е оставен в ръцете на полицията. За да намали срока на своята присъда, той приема да стане доброволец в новоразработена правителствена програма, предвиждаща създаване на специални килии за политическите затворници. Излекуван от ”хулиганизма”, той е пуснат на свобода. Сега Алекс мрази насилието, но семейството му отказва да го приеме отново, а приятелите му го следват неотлъчно.С незабравими образи, поразителна, с новаторски език, хипнотизираща, тази книга се превръща в динамичен научно-фантастичен трилър за борбата на свободната воля срещу контрола на държавата. Предизвикала противоречиви оценки при появяването си, “Портокал с часовников механизъм” е филмирана от Стенли Кубрик, а филмът е с 4 номинации за Оскар, включително и за най-добър филм.С невероятната си сила да вълнува и смущава, с изключителните си послания, днес тази книга е по-актуален отвсякога.
Иван Симеонов, Хеликон Варна, (Мария Луиза )
"Портокал с часовников механизъм" е роман прозрение за неизбежния бунт на човека срещу обезличаващата действителност.
Дали всички ние не сме жертва на съвременната матрица, в която всеки е заставян да се подчинява на механични закони?
Критиката определя Антъни Бърджес като един от социалните пророци на ХХ век, признат още приживе за класик на модерния роман. Написаното от него преди 40 години шокира читателите като зловеща фантастика.
Лилия Иванова - Хеликон, Кюстендил