"Изкуството на загубата не е трудно за овладяване. Толкова много неща изглеждат изпълнени с желание да бъдат изгубени, че тяхната загуба няма да бъде бедствие."
Елизабет Бишъп
Издател | Intense |
Преводач | Катя Христова |
Брой страници | 288 |
Година на издаване | 2014 |
Корици | меки |
Език | български |
Тегло | 348 грама |
Размери | 14x21 |
ISBN | 9789547832152 |
Баркод | 9789547832152 |
Категории | Романи и повести. Световни, Световна проза, Преводна художествена литература, Художествена литература, Книги |
Необикновената история на една успяла жена, която бавно започва да предава мислите и спомените си на мъчителна болест, само за да открие, че всеки следващ ден е зареден с нов начин да живее и обича.
Алис Хаулънд, щастливо омъжена, с три пораснали деца и къща в Кейп Код, е на върха на кариерата си като уважаван професор в Харвард, когато забелязва, че все по-често започва да забравя. Объркана, със замъглен ум и влошаваща се памет, тя получава съкрушителна диагноза: рано настъпила болест на Алцхаймер. За изключително независимата Алис е трудно да продължи да живее по същия начин и да се наслаждава на настоящето, докато постепенно губи представа коя е.
Разтърсваща, въздействаща и незабравима, историята улавя в забележителни подробности какво означава буквално да си изгубиш ума...
Напомняща за „Красив ум“ и „Странна случка с куче през нощта“, книгата оказва силно емоционално въздействие и бележи появата на влиятелен нов глас в художествената литература.
„Сърцераздирателно истинска... Толкова истинска, че прекарах няколко безсънни нощи, за да я прочета. Не можех да я оставя... Това е история, която трябва да бъде разказана.“ Брунония Бари
„След като дочетох книгата, ми идваше да стана и да извикам във влака, пълен с непознати: „Непременно трябва да прочетете тази книга!“ ? Бевърли Бекъм, Boston Globe
„С красноречието на талантлив разказвач Лиса Джиноува ни разкрива разтърсващата и сюрреалистична страна на чудесата, в която се потапя съименницата на Алиса. Дължите на себе си и на близките си да прочетете тази книга. Тя ще ви информира. Тя ще ви уплаши. Тя ще ви промени.“ ? Джулия Фокс Гарисън
„Гениално произведение.“ ? Чарли Шнайдер
„Шедьовър, който ще ви разтърси по невъобразим начин.“ ? Марк Уорнър
Ключови думи: Топ 100 за 2015 година
"Изкуството на загубата не е трудно за овладяване. Толкова много неща изглеждат изпълнени с желание да бъдат изгубени, че тяхната загуба няма да бъде бедствие."
Елизабет Бишъп
Мнения като "не гледайте филма, четете книгата" са безпочвени, филмът е много добър, с една от любимите ми актриси, която впрочем взе Оскар за ролята на Алис съвсем не без основание.
Прочетете книгата, не гледайте филма!
Много интригуваща, направо те вдъхновява да скочиш и да си подготвиш всякакви списъци с неща които да направиш, прочетеш, гледаш, посетиш, до края на годината. Да не отлагаш и някои разговори по вечните семейни дразги.
Определено бих си купила и други книги от тази авторка. И все пак ми се струва, че не е на нивото на Марк Хадън.
Това е само първата книга от 4 бестселъра на Лиса Дженоува. Следващите три са за: аносогнозията, за аутизма и за Хънтигтън. Удоволствие е да четеш роман, написан от невролог.
Дано българските издателства намерят смелост и издадат и другите книги на авторката!
А мен не само ме грабна, а направо ме разтърси!
В момента я чета и не ме грабна до тук,а не съм в началото. :)
Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.
Ще бъдат изтривани мнения:
Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]
„Все още Алис“ на Лиса Дженоува е смела книга. Авторката още през 2007 решава да си я издаде сама, вярва в себе си и в това, че книгата ще успее. Големите играчи в книжния бизнес я забелязват бързо, следва преиздаване, превод на над 25 езика и заслужена световна слава. 44-годишната Лиса Дженоува е невролог, биопсихолог и невроанатом, това обяснява и темата на романа „Все още Алис“, главната героиня Алис Хаулънд е университетски преподавател по когнитивна психология, тя е интелигентна, амбициозна, уважавана от колегите и харесвана от студентите, умът й сече като бръснач. Има три пораснали деца, добър съпруг, животът е прекрасен. Но изведнъж започва да забравя някои думи. След проведените изследвания лекарят й съобщава категоричната диагноза – начален стадий на Алцхаймер. И тази борбена и дръзка жена в един миг трябва да осъзнае нещо изненадващо и ужасно – от ден на ден ще забравя все повече думи, ще забравя къде е, ще забравя кои са хората около нея, ще забрави собствените си деца и накрая ще забрави себе си. Книгата е разтърстваща и отрезвяваща, поставя ни пред въпроси, които звучат вълнуващо за всеки – какво ще остане от мен, ако изгубя всичко, как да продължа да бъда човек, ако изгубя себе си и познатия си свят. Когато се сблъскаме в реалността с някой от тези въпроси, ние преосмисляме битието си, търсим достоен изход, надяваме се да запазим до края облика си на човешко същество. Критиката определя писането на Лиса Дженоува като красиво и сърцераздирателно, тя явно владее писателското майсторство да постига онзи ефект, от който душата на читателя се свива и сълзите не могат да бъдат спрени. Ако трябва да дефинираме жанра на творбата, най-точно ще бъде да кажем, че това е съвременен роман по проблем, с който всеки може да се сблъска. Алцхаймер е нелечимо заболяване, срещу медицинската наука продължава да търси противодействие. Но пак ще повторим, че смисълът на „Все още Алис“ се крие в издигането на проблема на общочовешко и философско ниво. Героинята все още е Алис. А аз все още ли съм Аз?
от Хеликон