1948 г., Япония строи наново градовете си след опустошителната за страната Втора световна война. Хората се опитват да преглътнат поражението и вече гледат към бъдещето. В залеза на дните си прочутият художник Масуджи Оно, който е загубил във войната жена си и сина си, запълва времето със своята градина, с двете си вече пораснали дъщери, със старите приятели по осветените с фенери тихи заведения. Но спомените го връщат отново и отново към миналото, към живота му, белязан от възхода на милитаризма. И към въпроса за вината, за угризенията, за дълга и самотата в този толкова променлив свят.
С тази творба, втория от двата му „японски“ романа, Казуо Ишигуро навлиза през 1986 г. мощно в голямата литература, печели наградата „Уитбред“ – Книга на годината, нарежда се сред финалистите за „Букър“, който малко по-късно ще спечели с „Остатъкът от деня“, и разкрива изчистения си, пестелив майсторски стил, донесъл му през 2017 г. Нобелова награда за литература.
За пръв път на български!
Ключови думи: Най-продавани от 2018 година, Мистична Япония, Промо -25%, Дестинация Япония, 2025 заглавия
Миналогодишният носител (2017) на Нобеловата награда за литература, японецът с британско гражданство, Казуо Ишигуро е известен на българската публика с няколко свои заглавия, сред които „Никога не ме оставяй“, „Погребаният великан“ и „Остатъкът от деня“, може би най-известната му творба. Издателство Лабиринт представя неговия втори роман, „Художник на променливия свят“ за първи път на български език. Книгата е публикувана през 1986 г., действието се развива в японския град Нагасаки, родното място на писателя, и във фокуса му са неговите най-любими теми за разочарованието, паметта и времето. Казуо Ишигуро изучава творческо писане, затова за него може да се каже, че е голям професионален писател, овладял най-големите тънкости на занаята и постигнал майсторството на Джейн Остин и Франц Кафка. На пръв поглед повествованието върви леко, ненатрапливо, четете, без да подозирате какво ви очаква. И ако не внимавате, има две възможности, или да пропуснете онова най-важно нещо, което авторът ви казва в най-неочакван момент, или да се стреснете и зашеметите, когато това се случи. Да, първият вариант е за неопитните и незадълбочените любители на леки четива. Ако обаче сте четящ човек, ви очаква изненадата, затова бъдете нащрек. И в „Художник на променливия свят“ Казуо Ишигуро не изневерява на тази своя точност и деликатност. Известният японски художник Масуджи Оно е изгубил във Втората световна война жена си и сина си. По време на войната той е на страната на милитаристите и десните сили, затова след края й е обявен за „предател“. През 1948 г. Япония се опитва да се възстанови след поражението и гради наново градовете си. В тази обстановка художникът се опитва да проумее този толкова променлив свят, спомените за ужасите на войната го преследват, говори с двете си пораснали дъщери, със старите си приятели. И постепенно у него започва да се заражда разбиране за собствените му грешки. Атмосферата в романа „Художник на променливия свят“ е типичната за Казуо Ишигуро лека меланхолия и усещане за интимност, които предизвикват читателя да усеща по нов начин заобикалящия го свят и хората.
Хеликон