Георги Господинов (1968) е сред нашумелите имена в най-новата българска литература. Автор на поетически книги и литературнокритически текстове, той разбунва духовете чрез „Естествен роман”. Разноречията и трагическите „диферанси“ на времето тук намират израз в ерудитско-игровите послания натворбата, в която се долавят влиянията на Борхес. Нейната фрагментарна композиция обхваща спомени, мигновени хрумвания, изкристализирали философско-нравствени визии, притчови послания. Чрез тях реалността се пресъздава и руши, за да се превърне в сбор от истории и списъци на изживявания, в които нищо не е маловажно. Изкуството е в естествеността, но вярно е и обратното, внушава този фрагментарен роман
"Ако добрият романист е този, който може да разкаже завладяваща история, великият романист е този, който не само успява да разкаже историята, но и да я разкаже в истински нова форма. Често тази категория писатели са поети от края на някой век, изпитващи нужда за нови открития. Чрез романа си "Естествен роман", един от най-добрите дебюти, който някога съм чел, българският поет Георги Господинов се заявява като последния наследник на тази традиция."
Травис Джепесен, "За "Естествен роман" на Господинов
Георги Господинов е роден на 7 януари 1968 година. Завършил е българска филология в Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Редактор на в. \"Литературен вестник\". Докторант в Института за литература при БАН. Пише поезия, проза и литературна критика.
Автор на стихосбирките - Лапидариум,1992 (Национална литературна награда за дебют Южна пролет) и Черешата на един народ, 1996 (Годишната награда на Сдружение на български писатели за най-добра книга на 1996-а година.) През 1998-а Черешата на един народ излиза във второ издание.
Първият му роман Естествен роман (1999) получава Специална награда на Националния конкурс \"Развитие\" за съвременен български роман. Второ издание – 2000 г. Романът е публикуван на сръбски в белградското издателство “Геопоетика” през септември 2001 г.
На френски “Естествен роман” излезе през януари 2002 г. в парижкото издателство “Phebus” и беше широко оценен от френскоезичната преса. Le Courrier (Женева) го нарича “машина за истории”, а Livres-Hebdo (Париж) го определя като “едновременно смешен и ерудиран, пошъл и изискан, но блестящ във всяко отношение и новаторски по форма”. Романът излиза на македонски през 2003 г. в издателство “Темплум”, Скопие.
Следва сборникът с разкази И други истории (2001). През 2003 тя излиза на френски в парижкото издателство “Arlea” под заглавие “Alphabet des Femmes”. “Остро перо и нежен поглед” – така го определя френският всекидневник “Le Nouvel Oservateur”.
Господинов е съставител (в съавторство) на книгите-мистификации: Българска христоматия (1995) и Българска антология (1998).
През 2001 г. той участва в международни литературни четения заедно с американския поет Джон Ашбъри и португалския нобелист Жозе Сарамаго в Коимбра, Португалия, както и с шотландския писател Ървин Уелш в София.
Участва в представителни антологии на българската литература на английски, немски, френски. Негови стихотворения и разкази са превеждани и публикувани в литературни периодични издания във Франция, Германия, САЩ, Унгария, Гърция, Финландия, Хърватска, Дания, Великобритания и др.
Най-новата книга на Георги Господинов е стихосбирката “Писма до Гаустин”.
Информация за Георги Господинов може да намерите още в:
www.lmda.net/din/aut_lmda.php?Id=4925
www.lelibraire.com/din/aut.php?Id=4925
http://www.bulgaria-france.net/imcult/cult.html
www.zazieweb.fr/site/fichelivre.php?num=3144
www.largeur.com/expDebat.asp?pagePos=5&debID=255
www.nouvelobs.com/articles/p1948/a12489.html
www.online.bg/kultura/my_html/2230/c-nature.htm
www./sites.estvideo.net/mediaselestat/nouveautes/livre/adulte/litterature_03_02.htm