През 2011 Уолтър Айзъксън запозна света с живота на Стив Джобс чрез биографията, която се превърна в глобален феномен и стана една от най-купуваните нехудожествени книги в историята на човечеството. В новия си шедьовър „Иноваторите” писателят разкрива вълнуващите истории на пионерите на дигиталната революция, без които не биха съществували нито Джобс, нито компютрите и интернет. Ако искате да научите как се раждат иновациите и как сътрудничеството е свързано с креативността, „Иноваторите” ще ви завладее!
Какво е креативността? Как визионерските идеи стават реалност?
„Иноваторите” е новият шедьовър от автора на биографията за Стив Джобс –Уолтър Айзъксън. Книгата ни запознава с вълнуващия живот на пионерите на дигиталната революция, създали компютрите и интернет. Всичко започва с графиня Ада Лъвлейс, дъщерята на лорд Байрон, която става първият програмист още през ХIХ век, и продължава с впечатляващите личности Ванивър Буш, Алан Тюринг, Джон фон Нойман, Джон Ликлайдър, Дъг Енгелбърт, Джон Атанасов, Робърт Нойс, Бил Гейтс, Стив Возняк, Стив Джобс, Тим Бърнърс-Лий, Лари Пейдж…
Как работи умът на гениите?
Авторът увлекателно рисува идейния свят на тези изключителни новатори, сменя умело гледната точка, а дълбокият му личен интерес към темата калейдоскопично разкрива постепенното развитие на 10-те най-съществени иновации на цифровата ера. Книгата надниква в мислите на иноваторите, разкрива защо са толкова изобретателни и показва как способността им да си сътрудничат ги прави още по-успешни.
Иновациите се раждат там, където изкуството докосва науката!
В наши дни иновациите, креативността и съвместната работа са ключът към успеха във всяко начинание, а „Иноваторите” показва какъв път е извървян, за да се стигне до тази истина. Потопил се за няколко години в житейските истории на тези гениални изобретатели, Айзъксън майсторски разкрива как в екип, където приоритет са познанията, творческият размах и споделянето на идеи, се раждат великите откриватели и артистите на бъдещето.
Ключови думи: Вдъхновяващи идеи
За добро или за зло, не можем да си представим днешния наш свят без технологиите. Бъдещето ще покаже дали именно те няма да се окажат и причина за нашето нещастие. Една от най-продаваните книги през последното десетилетие беше биографията на Стив Джобс, визионерът, който промени мисленето за компютъра. Книгата беше написана от Уолтър Айзъксън и у нас излезе със заглавие „Стив Джобс“ и дългото подзаглавие „Единствената официална биография, одобрена от основателя на Apple“. Причина за това са може би множеството появили се книги с претенции да разказват историята на дигиталния революционер. По същия начин излязоха и няколко филма, интерпретиращи неговия житейски път. Издателство Софт Прес ни представя друга творба на увлекателния разказвач Айзъксън: „Иноваторите. Гениите, които изобретиха цифровото бъдеще“. На цели петстотин и деветдесет страници авторът разкрива по удивителен начин живота и приноса на онези първопроходци в цифровите технологии, без които днес животът би изглеждал много по-различен. Тръгва от историята и пионерите, които със своите умове и наличните технически средства сътворяват малки чудеса, които придвижват цялото човечество с много крачки напред. Думата хакер в първоначалното си значение означава човек, който успява да намери пряк път и по-лесен начин за решаване на сложна задача. Точно такива хакери са били и графиня Ада Лъвлейс, дъщеря на поета Байрон, и Алан Тюринг, Джон фон Нойман, Джон Ликлайдър, Дъг Енгелбърт, Джон Атанасов, всеки от които има своя принос в това ние с вас да можем да държим в ръцете си смартфони и преносими компютри. Може би животът на всеки един от тях поотделно заслужава отделен роман. За постиженията на Тюринг например има създадени няколко игрални и документални филма. В „Иноваторите. Гениите, които изобретиха цифровото бъдеще“ Уолтър Айзъксън ни убеждава в едно много важно нещо – там, където се срещнат науката и изкуството, се ражда иновацията. Умът на гения работи по различен начин. Да си визионер, означава да умееш да провидиш бъдещето и човешките потребности. Всяка една от описаните в книгата личности е притежавала това зрънце на гениалността, където се съчетават математическите способности и творчеството, точно както у Леонардо да Винчи. Извън страниците на книгата остават Линус Торвалдс, създателят на Линукс, Ричард Столман, защитникът на свободния софтуер и мнозина други творци и гуру-програмисти, но и задачата на Айзъксън е била да разкаже само за инициаторите на най-значителните промени.
Хеликон