Парижката Света Богородица

Автор: Виктор Юго
Рейтингът се формира от продажбите в системата на Хеликон

Коментари: 0

Издател Пан
Брой страници 336
Година на издаване 2003
Корици меки
Език български
Тегло 223 грама
Размери 0x0
ISBN 9546574538
Баркод 9546574538
Категории Литература за деца и юноши, Книги

Виктор Юго (1802-1885) е един от най-великите световни писатели. Като депутат във френския парламент, произнася реч в защита на българите след Априлското въстание {1876). Автор е на голям брой драми, стихосбирки и романи, между които най-популярни са "Парижката Света Богородица" (1831) и "Клетниците" (1862).
В най-голямата катедрала на Париж - "Света Богородица", живее гърбавият звънар Квазимодо. Под уродливата му външност се крие добро сърце, преизпълнено с обич към красивата танцьорка Есмералда. В катедралата живее и свещеникът Клод Фроло, който изпитва гибелна любов към прекрасното момиче. Квазимодо е готов на всичко, за да спаси Есмералда от надвисналата опасност.

Ключови думи: класика

Все още няма мнения за тази книга.

Напиши коментар

Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.

Ще бъдат изтривани мнения:

  1. Съдържащи обидно или нецензурно съдържание
  2. Написани само с главни букви
  3. Написани на латиница
  4. Съдържащи препратки към други сайтове.

Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]

Виктор-Мари Юго (на фр.: Victor-Marie Hugo) е френски поет, белетрист, драматург, есеист, художник, държавник, политик, борец за човешки права и може би най-влиятелният представител на романтичното течение във Франция.

Във Франция авторитетът на Юго в литературата се основава на неговите поетични и драматични издания. Измежду томовете поезия особено висока критическа оценка се дава на Съзерцания и Легенда на вековете и Юго често е определян за най-великия френски поет. В България неговите най-добре познати произведения са „Клетниците“ („Les Mise'rables“) и „Парижката Света Богородица“ („Notre-Dame de Paris“).

Крайно консервативен в своята младост, по-късно той се ориентира към политическата левица. Той става страстен републиканец и със своята дейност изразява политическите и социалните проблеми и художествените тенденции на времето си.