За да създаде убедителен портрет на големия ренесансов скулптор, художник, поет и архитект, Ървинг Стоун прекарва доста години в Италия. Там той посещава местата, на които Микеланджело е живял и творил, запознава се подробно с кореспонденцията му, работи в мраморни кариери и дори става чирак на скулптор. В резултат на тези задълбочени проучвания се ражда най-успешното му произведение, „Страдание и възторг“ – завладяващ роман, който връща към живот един от най-великите творци на всички времена, като позволява на читателите не само да се докоснат до гения на Микеланджело, но и да надникнат в душата му.
Флоренция, 1488 г. Тринайсетгодишният Микеланджело Буонароти пристъпва за пръв път в ателието на своя бъдещ учител Доменико Гирландайо. Упорит, амбициозен и своенравен, той започва да учи изкуството на живописта, но голямото му желание е да вае мрамор.
В този объркан свят човек можеше да разчита само на мрамора. Мраморът имаше собствена воля, разум и устойчивост. С мрамор в ръцете светът изглеждаше хубав.
С безкрайна упоритост и неизчерпаема енергия, Микеланджело създава някои от най-забележителните произведения на Ренесанса. Вечно търсещ вдъхновение и нови предизвикателства, той съществува на ръба между творчеството и самоунищожението. Личният му живот често е считан за скандален и неприличен, а работата му – за шокираща и неприемлива. За него обаче изкуството е най-висшият израз на свободата.
Със своя талант и пламенен темперамент Микеланджело печели уважението на някои от най-влиятелните личности на своето време, сред които Лоренцо Великолепни и папа Юлий II, а стремежът му към красота и съвършенство завладява сърцата на няколко необикновени жени. Негова голяма любов обаче остава мраморът.
Човекът си отива. Само произведенията на изкуството са безсмъртни.
Ключови думи: Знаменитости отблизо, Дестинация Италия, Подбрано от 2021, Подари книга, На добър час, випуск 2023
Ървинг Стоун е роден през 1903 г. в Сан Франциско. Като млад работи най-различни неща - продава вестници, шофьор е на камион, саксофонист в танцов оркестър, администратор в хотел. Завършва Калифорнийския университет през 1923-та и е преподавател по икономика там, две години по-късно получава и научна степен.
„От шестгодишен зная, че искам да стана писател. На двадесет и три, след като писах известно време разкази и едноактни пиеси, напуснах преподавателската работа и се втурнах в „играта на писател“. Прекарах десет годннн в Ню Йорк. Написах осемнайсет пиеси, две от които дори бяха поставени, но успехът им не беше главозамайващ. През 1930-а попаднах случайно на изследване на живота и творбите на Винсент ван Гог. Три години по-късно се появи „Жажда за живот“ и най-неочаквано за себе си дори се оказах биограф.“
В излезлите по-късно произведения „Морякът на кон“ (1938) - за живота ва Джек Лондон, „Безсмъртната жена“ (1944) - биографичен роман за писателката Джеси Фримонт, „Съперник в дома“ - посветен на лидера иа социалистическото движение Ю. Дебс, „Любовта е вечна“ (1947) - за съпругата на президента Линкълн, Стоун си поставя за цел да вдъхне нов живот на биографичния жанр, да го насити с драматизъм и динамика, като в същото време го подплати с данни и факти от живота на своите герои така, че в крайна сметка да се получат вълнуващи и задълбочени портрети.
Книгите му са основани на щателно проучване на източниците, а фактите са обагрени от емоционалното отношение на автора към героите. Стоун се стреми към точност в описанията на историческата реалност и прецизност на психологическата характеристика.
През 1961 година излиза „Страдание и възторг“, биографичен роман за Микеланджело Буонароти - своеобразен връх в творчеството на Стоун.
„Гръцкото съкровище“ (1975) разказва за живота на Хенри Шлиман - от женитбата му за София Енгастроменос през 1869 г. до неговата смърт през 1890 г., като отделя особено внимание на по-ярките страници от неговата биография - разкопките в Троя и Микена. Авторът предлага на читателите си и собствената си представа за сложната, изтъкана от вътрешни противоречия фигура на този изключителен човек, считан за баща на съвременната археология.
ИК „Ера“ издаде за пръв път на български език „Страстите на разума“ - биографичния роман за живота на Зигмунд Фройд, през 2002 г.
Скоро читателят ще отвори и „Дълбините на славата“ - разказ за живота на френския живописец Камий Писаро.