Поезия и публицистика

Автор: Христо Ботев
Рейтингът се формира от продажбите в системата на Хеликон

Коментари: 0

Издател Фондация "Българско слово"
Брой страници 430
Година на издаване 2019
Корици твърди
Език български
Тегло 706 грама
Размери 15x22
ISBN 9786199124611
Баркод 9786199124611
Категории Класически автори, Българска художествена литература, Художествена литература, Книги

Поезия и публицистика. Сборник“ от Христо Ботев под редакцията на проф. д-р Кирил Топалов. Част от колекционерската поредица ?„Вечните книги на България“.

Ключови думи: Ден на майчиния език, 2 юни - Ден на Ботев, Международен ден на майчиния език

Все още няма мнения за тази книга.

Напиши коментар

Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.

Ще бъдат изтривани мнения:

  1. Съдържащи обидно или нецензурно съдържание
  2. Написани само с главни букви
  3. Написани на латиница
  4. Съдържащи препратки към други сайтове.

Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]

Христо Ботев е роден на 25 декември 1847 г. (нов стил - 6 януари 1848 г.) в гр. Калофер в семейството на даскал Ботьо Петков и Иванка Ботева. Първоначално (1854-1858) учи в Карлово, където е учител Ботьо Петков, по-късно се завръща в Калофер, продължава учението си под ръководството на своя баща и през 1863 г. завършва калоферското училище. Октомври същата година заминава за Русия и се записва частен ученик във Втора Одеска гимназия, от която е изключен през 1865 г. Известно време е учител в бесарабското село Задунаевка.

През 1867 г. се завръща в Калофер, започва да проповядва бунт срещу чорбаджии и турци, след което окончателно напуска Калофер. По това време във вестник \"Гайда\", редактиран от П. Р. Славейков, е публикувано първото стихотворение на Хр. Ботев - \"Майце си\".

От октомври 1867 г. живее в Румъния. Работи в Браила като словослагател при Дим. Паничков, където се печата в. \"Дунавска зора\". През следващите години се мести от град на град, известно време живее заедно с Левски. През 1872 г. е арестуван за конспиративна революционна дейност и изпратен във Фокшанския затвор, но освободен вследствие застъпничеството на Левски и Каравелов. Започва работа като печатар при Каравелов, а по късно като сътрудник и съредактор на революционния орган. Започва активната му дейност като журналист и под негова редакция започва да излиза новия орган на революционната партия - в. \"Знаме\". През 1875 г. съвместно със Стефан Стамболов издава стихосбирката \"Песни и стихотворения\".

Май 1876 г. - вследствие новината за Априлското въстание, Ботев започва дейност за организиране на чета, става нейн войвода. От Гюргево се качва с част от четата на кораба \"Радецки\" и на 17 май заставят капитана да спре на българския бряг.

На 20 май 1876 г. е последният тежък бой - привечер след сражението куршум пронизва Ботев.