Езически погребален обред в Средновековна България VII-IX век

Автор: Катя Меламед
Рейтингът се формира от продажбите в системата на Хеликон

Коментари: 0

Издател Шамбала Букс
Брой страници 49
Година на издаване 2018
Корици меки
Език български
Тегло 423 грама
Размери 14x21
ISBN 9789543192069
Баркод 9789543192069
Категории Средновековна история, История на България, История, Книги, Културология, Хуманитарни науки

Пътят на всяко преселение е очертан от гробове

Трудът на д-р Катя Меламед проследява етно-културните процеси в българското пред-християнско общество, факторите, които ги обусляват и модела на социална организация през VII – IX век. Основният емпиричен материал идва от ранносредновековните некрополи, известни от днешните български земи. Археологическите извори са представени в аналитичен каталог, който включва всички известни досега езически некрополи и е първи по рода си в българската литературата.
Обоснован е терминът Балканска култура за изследване на историческата и културната среда, в която се вписват некрополите и която влияе върху формирането на старобългарската култура. Изследван е географският фактор, изключително важен за развитието на социалните и културни процеси на Балканите.
Прекомерното разнообразие от елементи и влияния, предизвикани от него, не е изгубило въздействието си и днес.
Представен е опит да се проследят събитията, които се случват на територията на днешна България през ранното средновековие. Разгледан е механизмът, по който се развива културата, съчетала в себе си поведението, практиките и традициите на разнородни по произход групи население, заселени по различно време и в различна среда на Балканите, за да се консолидират в единен народ през X век.

Катя Христова Меламед (родена Генчева) е завършила история и българска филология във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий”. Професионалната си кариера развива в Националния археологически институт с музей - БАН. Има специализации във Великобритания, Унгария и Полша. Ръководи археологически проучвания в Родопите, по течението на река Марица, в Банско и София. Участва в подреждането на постоянната експозиция на Археологическия музей. Има добър опит в организацията на много временни изложби и съпътстващите ги каталози. Десетина години преподава в Нов български университет. Публикува в България и чужбина.
Превежда специализирана литература. Доктор по история и археология.

Все още няма мнения за тази книга.

Напиши коментар

Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.

Ще бъдат изтривани мнения:

  1. Съдържащи обидно или нецензурно съдържание
  2. Написани само с главни букви
  3. Написани на латиница
  4. Съдържащи препратки към други сайтове.

Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]