Силуети и портрети из литературата и изкуството /неиздаван ръкопис/

Автор: Симеон Радев
Рейтингът се формира от продажбите в системата на Хеликон

Коментари: 0

Издател Skyprint
Брой страници 5160
Година на издаване 2018
Корици твърди
Език български
Тегло 996 грама
Размери 0x0
ISBN 9789543901340
Баркод 9789543901340
Категории Мемоари. Документалистика. Българска, Българска проза, Съвременна българска литература, Българска художествена литература, Художествена литература, Книги

Възможно е почитателите и познавачите на творчеството на Симеон Радев да бъдат изненадани от четвъртия том от поредицата „Неиздаван ръкопис“, защото в него рядко се говори за история и политика. „Силуети и портрети из литературата и изкуството“ е своеобразен преглед на българския културен живот от първата половина на XX век и неговите най-бележити представители, с голяма част от които авторът е бил близък приятел: писателите Елин Пелин, Кирил Христов, Александър Балабанов, д-р Кръстю Кръстев, П. К. Яворов, Г. П. Стаматов, П. П. Славейков, Данаил Крапчев, Димо Кьорчев, Трифон Кунев, Димитър Бояджиев, Кирил Гривек, Стефан Мокрев; след тях, през театралните завеси, зърваме силуетите на Николай Лилиев, Йозеф Шмаха и Маня Икономова, а в третата част стигаме до портретите на художниците Жорж Папазов, Жул Паскин, Бенчо Обрешков, Иван Шошков, Нягул Станчев, Константин Щъркелов, Александър Божинов, Иван Славов.
За да не бъдем обвинени в пристрастност към българското, трябва да споменем и блестящите материали на Симеон Радев за чуждeстранните литературни представители Жозе-Мария де Ередия, Жан Лорен, Джозуе Кардучи, Пол дьо Шеврмон, както и отзивите му за френските импресионисти Албер Бенар, Йожен Кариер, Едуард Мане, Клод Моне.
В четвъртия раздел на този том е включена неозаглавена пиеса на Симеон Радев. Редакционният екип си позволи да стане неин кръстник, но ще оставим читателя да оцени сам достойнствата й.
Останал в българската журналистика със своя неповторим начин и стил на общуване със събеседника, самият Симеон Радев нерядко е обект на журналистически интерес. Тук са поместени едни от най-интересните му интервюта - пред Коста Попов, Никола Пенчев, Христо Бръзицов, Норберт Рандов, Петко Тихолов и Тамара Джеджева, в които той говори за себе си, споделя плановете си и коментира културните събития.

Ключови думи: Ден на народните будители

Все още няма мнения за тази книга.

Напиши коментар

Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.

Ще бъдат изтривани мнения:

  1. Съдържащи обидно или нецензурно съдържание
  2. Написани само с главни букви
  3. Написани на латиница
  4. Съдържащи препратки към други сайтове.

Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]

Симеон Трайчев Радев е виден български писател, дипломат, историк, революционер и публицист от Македония. Автор е на „Строителите на съвременна България“ – едно от най-важните историографски изследвания в българската литература.

Симеон Радев е роден на 19 януари 1879 година в град Ресен, тогава в Османската империя. Дядо му Раде е родом от село Съпотско, преселник в Ресен, забогатял от търговия с плодове и зеленчуци по време на Кримската война, а баща му е виден ресенски чорбаджия. Другият му дядо Коте Низам е служил в Цариград при княз Стефан Богориди. Брат му Владимир Радев е учител в Охрид.

Той учи първоначално в българските училища в Ресен, Охрид и Битоля. След това е изпратен със стипендия на Българската екзархия във Френския султански лицей „Галатасарай“ в Цариград. На 16-годишна възраст през 1895 г., на път за Цариград, в Бошнакхан в Солун заедно с Владимир Робев е заклет за член на ВМОРО лично от Гоце Делчев. В Цариград става член на местния комитет, начело с Димитър Ляпов, като в него, освен Радев, членуват Никола Милев, Владимир Робев и други. Като член на революционната организация той участва и в акциите на Цариградския комитет по връчването на Проекта за реформи в Македония и Одринско по време на посещението в Цариград на княз Фердинанд, д-р Константин Стоилов и ген. Рачо Петров през 1896 г.