Пророчески портрети

Автор: Натаниъл Хоторн
Рейтингът се формира от продажбите в системата на Хеликон

Коментари: 0

Издател Изток-Запад
Преводач Весела Кацарова
Брой страници 264
Година на издаване 2017
Корици твърди
Език български
Тегло 604 грама
Размери 17x24
ISBN 9786190100379
Баркод 9786190100379
Категории Европейска класика, Преводна художествена литература, Художествена литература, Книги

Проф. дфн Весела Кацарова е дългогодишен преподавател по английска литература в катедра „Англицистика и американистика“, СУ „Св. Кл. Охридски“. Публикувала е редица научни трудове като „От неовикторианство към постмодернизъм: Ангъс Уилсън“, „Женската традиция в английската литература: Джордж Елиът, Вирджиния Улф, Дорис Лесинг“ и др., както и съпоставителното изследване „Моята родина е целият свят: жените в българската и англо-американската литература“ (на български и английски език). Съавтор е и на редица учебници по английска граматика и литература. Преподавала е английска литература по програма „Фулбрайт“ в американския Северозападен университет, а по-късно по разменна програма и в Университета в Олбъни, САЩ. Била е председател на Българското дружество за британски изследвания. Превела е значими творби като „Домби и син“ на Дикенс, „Мидълмарч“ и „Адам Бийд“ на Джордж Елиът, „Уесекски истории“ на Томас Харди и др. За превода си на „Златната тетрадка“ от Нобеловия лауреат Дорис Лесинг получава годишната награда на СПБ. Издала е и книгата „Американски импресии. Скици с молив“ със свои разкази и стихове.

Американският писател Натаниъл Хоторн (1804–1864), по подобие на своя съвременник Едгар Алан По, е силно повлиян от готическата литературна традиция. Като осъжда пуританското морализаторство, лицемерието и користолюбието на окръжаващото го общество, на които противопоставя нравствената чистота на своите герои, Хоторн често търси убежище в света на мистиката и фантастиката. Той въвежда морализаторски тенденции в американската проза – дидактичните и често алегоричните му произведения, в които се борят доброто и злото, представят романтична картина на нравите и морала в Америка. Хоторн е написал над сто разказа и романите „Фаншо“ (1828), „Алената буква“ (1850), „Къщата със седемте фронтона“ (1851), „Мраморният фавън“ (1860).

Публикуваните разкази представят характерните за автора черти – използване на романтична фантастика, преплитане на измислица и действителност, както и вмъкване на фолклорни мотиви.

Все още няма мнения за тази книга.

Напиши коментар

Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.

Ще бъдат изтривани мнения:

  1. Съдържащи обидно или нецензурно съдържание
  2. Написани само с главни букви
  3. Написани на латиница
  4. Съдържащи препратки към други сайтове.

Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]