Човекът в търсене на себе си

Автор: Роло Мей
Рейтингът се формира от продажбите в системата на Хеликон

Коментари: 3

Издател Изток-Запад
Преводач Светлана Кимпан
Брой страници 276
Година на издаване 2014
Корици меки
Език български
Тегло 370 грама
Размери 14x21
ISBN 9786191525188
Баркод 9786191525188
Категории Психология. Видове, Психология, Хуманитарни науки, Книги

Фокусирайки се върху основните проблеми на западното общество от средата на ХХ в. (пък и до днес) – самотата, обезверяването, тревожността и депресията – видният екзистенциален психолог Роло Мей разглежда изконния въпрос: Кога и защо започваме да търсим себе си?
Авторът твърди, че предимствата на съществуването в днешните времена на социален хаос и крах на ценностната система са в изострящата се необходимост човекът да търси жизнена опора вътре в себе си…

Роло Мей е един от най-известните съвременни дълбинни психолози и психотерапевти, чието име е добило особено звучене далеч извън американския континент. Той минава за представител на т.нар. хуманистична психология, т.е. на онази “трета сила” между психоанализата и бихейвиоризма, изхождаща от представа за човека, която не иска да дефинира човешката природа нито чрез нагонните й потребности, нито чрез нейните рефлексни механизми. Мей принадлежи също към групата на “екзистенциалните психолози”, които се стремят да въведат феноменологията и екзистенциалната философия в дълбиннопсихологичните мислене и лечение. Той безспорно е философски ум, който съчетава големия терапевтичен опит със спекулативна способност.

от Nightwish / дата: 18 дек 2016

Страхотна книга! Би било много хубаво, ако на български език се издадат още от неговите книги.

от Румен / дата: 06 юни 2016

Забележителна книга - искрена, дълбока, на прост и ясен за всеки език, за най-важните неща в живота на всеки човек.

от Милен / дата: 06 юни 2015

Заслужава си да се прочете от всеки, независимо че са минали около 70 год. от написването и, тя описва по перфектен начин онази реалност, която живее и може да живее във всеки един от нас.

Напиши коментар

Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.

Ще бъдат изтривани мнения:

  1. Съдържащи обидно или нецензурно съдържание
  2. Написани само с главни букви
  3. Написани на латиница
  4. Съдържащи препратки към други сайтове.

Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]

Роло Рийз Мeй (1909–1994) е американски екзистенциален психолог и автор на влиятелната книга "Любовта и волята" (1969). Той е един от основните защитници на хуманистичните подходи към психотерапията и е основен американски говорител на европейското екзистенциално мислене, приложено към психотерапията. Той вярва, че психотерапията трябва да е насочена към помагането на хората да открият смисъла на живота си и следва да се занимава с проблемите на съществуването. Задачата на терапевтите е да помагат на хората да откриват начини да допринасят за подобряването на обществото, в което живеят. Роло Мей е познат на българските читатели с книгата „Човек в търсене на себе си“ (изд. „Изток-Запад“, 2014).

Мей е роден в Ада, щата Охайо на 21 април 1909 година. Имал е трудно детство, родителите му са били разведени, а една от сестрите му е била диагностицирана с шизофрения. Той е първият син в семейство с шест деца. Майка му често оставяла децата да се грижат сами за себе си, докато се грижела за болната си дъщеря.

Неговата образователна кариера го води в щатския университет в Мичиган, където преподава английски език, но бил отсранен от позицията, поради участието си в радикално студентско списание. След като е помолен да напусне, той посещава Оберлин Колидж и получава бакалавърска степен по английски език. Прекарва три години в Гърция в колежа Анатолия. През това време Мей учи при лекаря и психотерапевта Алфред Адлер. Той е ръкоположен за министър скоро след завръщането си в Съединените щати, но след няколко години напусна министерството, за да завърши психология. Бил е диагностициран с туберкулоза през 1942 г. и прекарва 18 месеца в санаториум. По-късно придобива и докторска степен от Колумбийския университет по клинична психология през 1949 г.

Той прекарва последните години от живота си в Тибурон, в залива Сан Франциско.