Малкият крал Декември

Автор: Аксел Хаке
Рейтингът се формира от продажбите в системата на Хеликон

Коментари: 1

Издател Лабиринт
Преводач Елка Рубибанова
Брой страници 64
Година на издаване 2013
Корици твърди
Език български
Тегло 271 грама
Размери 16x21
ISBN 9786197055016
Баркод 9786197055016
Категории Литература за деца и юноши, Книги

Озарена от светла радост и тъга, тази философска приказка за възрастни и деца носи в себе си дълбок смисъл и ведър хумор, очарование и неочаквани прозрения.
Илюстрациите на известния художник Михаел Сова, когото помним от "Амели Пулен", отразяват вълшебния дух на книгата. Всеки от нас вероятно има нужда от един малък крал Декември, който се появява най-неочаквано иззад етажерката, за да ни поведе из страната на въображението, да зададе въпроси, които се опитваме да избегнем, да разсее самотата и да пробуди детето в душата ни, капризно, свободно и мъдро.

от Берберова / дата: 18 сеп 2015

Прекрасно събуждане за възрастни! Удоволствие е да се чете тази книжка, малко боли от това, което възрастните вече отдавна са забравили и не приличат на себе си...
Отличен превод!

Напиши коментар

Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.

Ще бъдат изтривани мнения:

  1. Съдържащи обидно или нецензурно съдържание
  2. Написани само с главни букви
  3. Написани на латиница
  4. Съдържащи препратки към други сайтове.

Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]

Една приказка, колкото за деца, още повече за техните родители.


Прекрасно забъркан микс между „Алиса в страната на чудесата“, „Малкият принц“ и „Странният случай с Бенджамин Бътън“.


Трогателен разговор между един възрастен, толкова фантастичен, колкото само една приказка може да бъде.


Какво е времето, какво сме ние, до къде се простират мечтите и фантазиите ни…


Прочетете тази книга…


Но знайте, отговорът всъщност е дълбоко във вас.

Елена Бойчинова, Хеликон София - Шишман

В живота на един тъжен канцеларист от Мюнхен се появява малкият Крал Декември... и заваляват въпросите:


„Къде ходиш всеки ден след като закусиш?“, „А какво правиш в канцеларията“....


Познати са ви нали!


Въпросите, които децата често задават на възрастните!


И още много други.


Тази книга е пълна с въпроси и мъдри отговори.


Тя ще обогати фантазията на децата и ще събуди децата във вас.


Защото в света на Крал декември всичко е наобратно на нашия свят.


Например детството настъпва в края на живота. Както доброто и истината в нашия свят понякога са наобратно на действителността, която ни заобикаля.


Невероятните илюстрации на Михаел Сова дават един великолепен завършек на четенето на тази трогателна и прекрасна книга.

Цанка Ангелова, Хеликон Бургас

От прекрасните книги, които по една или друга причина не са достигнали до българския читател, може да се вдигне кула с размерите на Вавилонската. Сред тях е и „Малкият  крал Декември”, „превзела” света още преди 20 години.


Издателство „Лабиринт” се постара да запълни този пропуск и да представи „Краля” в достоен вид – в прекрасния превод на един от доайените на преводаческото изкуство у нас Елка Рубибанова и в издание с твърда подвързия и хромирана хартия.
Авторът на „Малкият крал Декември” – Аксел  Хаке, е сред най-известните германски писатели и журналисти с творби, които се продават в огромни тиражи и често оглавяват класациите на бестселърите.
Илюстраторът Михаел Сова е прочут далеч извън пределите на Германия: създателите на „Амели Пулен” поверяват именно на него да нарисува запомнящите се картини по стените на главната героиня.


„Малкият крал Декември” е издаден в тираж близо 1 милион екземпляра  в  19 държави, а във Великобритания и САЩ е подготвен за печат от „Блумсбъри”, издателството, открило за света Дж. К. Роулинг и Хари Потър.


Тази философска приказка се харесва и на малките читатели, жадни да разкрият тайните на живота и на човека, и на възрастните – тези „пораснали деца”, които продължават да си задават въпроси и обичат притчовата литература в духа на „Джонатан Ливингстън чайката” и „Илюзии” на Ричард Бах,  „Малкият принц” на Сент-Екзюпери, „Даото на Мечо Пух” на Б. Хоф и дори  „Алхимикът” на Коелю.
Мнозина се изкушават да сравняват „Крал Декември” с „Малкия принц”, но макар усещането за притчовост да е еднакво, двете творби се различават съществено.


В „Малкия крал Декември” няма сюжет, няма кулминация и развръзка – единствените „събития” тук са петте разговора на разказвача с причудливия дребен Крал – рожба на неговата самота (или може би хлапето, което и досега е живо в него), по време на които двамата разискват пет важни неща:
1.    Какво е да си дете и какво – да си възрастен, и дали да растеш на ръст и години, не означава да трупаш още и още пропуснати възможности.
2.    Кое е по-истинско, нашите сънища като отпечатък на душата ни, или действителността, когато често трябва да слагаме „усмирителна риза” на мечтите си.
3.    Що е безсмъртие и трябва ли да се страхуваме от смъртта.
4.    Какво е да обичаш, колко е важно да вярваш на човека до себе си и да се държиш здраво, здраво за него – тогава, и в бездната да скочиш, тя ще се превърне в трамплин и ще те изстреля към звездите.
5.    Какво са спомените и кои от тях  си струва да окачаме в хранилищата на паметта си.


Четеш тази малка книга, която с ленивия си ритъм е като истински мехлем за душата, и изведнъж започва да ти се струва, че сутрин, докато си пиеш кафето, зад чашата се е мярнала червената мантия на Крал Декември и светът е станал малко по-приятно място за живеене.

Емилия Масларова, приятел на Хеликон