Римски разкази

Автор: Алберто Моравия
Рейтингът се формира от продажбите в системата на Хеликон

Коментари: 1

Издател Унискорп
Брой страници 440
Година на издаване 2010
Корици меки
Език български
Тегло 328 грама
Размери 0x0
ISBN 9789543302567
Баркод 9789543302567
Категории Повести и разкази. Световни, Световна проза, Преводна художествена литература, Художествена литература, Книги

Този, който веднъж е останал очарован от красотата на Рим, ще се очарова и от Алберто Моравия. Италианският писател описва един от най-живописните градове като му прави уникален социален разрез и разкрива с неподозирана дълбочина тайните на Вечния град, места, картини, хора. Разказите му, сред които и „Чочарка”, са кратки истории за долните прослойки на обществото. Моравия въвежда читателя в бедните квартали на Рим, чиито герои са обикновените хора – водопроводчици, перачки, крадци, собственици на малки дюкянчета и проститутки. Разказите на Моравия за тази прослойка са брутално откровени, понякога забавни, трагикомични и интелигентно поднесени като малък сценарий, странновати и дори ексцентрични истории. Езикът му макар и семпъл, е доста експресивен, а персонажите са толкова реалистични и колоритни, че читателят забравя, че се потапя в света на художествена измислица.

от zeko / дата: 22 фев 2010

чела съм старото издание на книгата. Въпреки че разказите са писани преди доста години всеки би се учудил от тяхното съвременно звучене. Без свян авторът изобразява своите герои - обикновени хора от народа - работници, селяни, дребни мошеници. Те действат донякъде първосигнално в джунглата наречна голям град - Рим.

Напиши коментар

Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.

Ще бъдат изтривани мнения:

  1. Съдържащи обидно или нецензурно съдържание
  2. Написани само с главни букви
  3. Написани на латиница
  4. Съдържащи препратки към други сайтове.

Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]

    Всеки  път, когато отворя книга на Алберто Моравия, сякаш попадам във филм на Виторио де Сика и ме поглъща онази пъстроцветна, шумна, слънчева Италия, която помним от култови произведения на великия режисьор като „Вчера, Днес и Утре” и „Брак по италиански”. Всяко по цигански мургаво  момиче с живи като черни въглени очи, широка червена уста, тънък кръст и изпъкнали сладострастни бедра напомня за София Лорен и нейната прелестна Филомена... Всяко по цигански мургаво момче с рошав перчем и с клечка за зъби, увиснала в  единия ъгъл на смеещата му се уста, напомня за палавия и   жизнерадостен Доменико на Марчело Мастрояни...
    Наричат Моравия  „баща на италианския неореализъм”, но аз бих казала, че ако искате да почувствате вкуса и мириса на Италия такава, каквато е – простодушна, цветна, весела, многодетна, бедна, измъчена и все пак ароматна... Просто вземете един роман на Алберто Моравия и се потопете в миналото на истинската римска земя, защото Италия – вчера, днес и утре - това е той!

Ваня Хинкова, Хеликон Русе

Псевдоним на Alberto Pincherle. Италиански писател, автор на разкази и романи. Печели успех още с първия си роман \"Безразличните\"/Gli indiffereni 1929. Сред по-късните му книги са \"Римлянката\"/La romana 1947, \"Чочорка\"/La ciociara 1957 и \"Празното платно\"/La noia 1961, разказ за художник, чийто модел се превръща в негова фикс-идея. Други негови романи са \"Брачна любов\" 1949, \"Лъжата\" 1965, La Vita Interiore.