„ ...В текста има доста неща, които предпочетох да рискувам и да оставя. Те си стоят там съвсем умишлено. Например „реплики като от сериал“ сложих, за да си поиграя със съвременната поп-култура. Не за да я осмивам – просто използвах различни елементи, които създават различно темпо на разказите. Затова използвах и „шлагерното звучене”, клишетата и детинските бръщолевения – за да разкъсам ритъма и тона и да спра погледа на читателя. Накъсаното и „парцаливо“ звучене, пълно с много паузи и повторения идва от музикантското ми минало и любовта ми към блуса.
Общата картина на разказите ми се свежда до звука на блуса и бутафорното звучене на панаирджийска латерна в дует с арфа. Исках да постигна музикалното звучене на Том Уейтс, който умее със съдрания си глас, използвайки разстроени инструменти, да създаде емоционална музика, макар и невинаги музикално вярна. Това планирах като емоционален фон на самите истории. Те, разбира се, на места се разминават – тонът и фактологията, но и това беше с цел – исках да звучи като разказ на дете. Децата успяват да разкажат най-сериозната история с невероятна незаинтересованост и някак между другото, а това, което споделят, кара косите на възрастните да настръхват. Те могат да разкажат по най-сериозния начин нещо, което съществува само в техния детски свят и е незначително, но за тях е всичко, най-важно и единствено.
Като финал – иска ми се да рискувам със собствен звук. Той е блус – неравен ритъм и нагорещен въздух, черно-бяла снимка на клоунско лице.“
Алекс Томов
Може би си мислите, че героите от разказите теглят чертата, махват с ръка, но чертата още не е начертана, а и никой не си е махнал ръката. :) Всъщност има нещо, което прави героите от разнообразните разкази така да се каже „сродни души“. Души по нещастие. Нещастници. Някои от тях дори неосъзнати сами по себе си като такива. Е, ще си кажете: „По-добре за тях“ - а за нас по-добре ли е?
Тази книга ни кара да се замислим за нещата от другата страна, за това, че може и да е по-зле и по някакъв словесно-асоциативен начин ни кара да се чувстваме малко или много късметлии, независимо в каква каша сме се забъркали. Все пак живеем в България и всеки се е сблъсквал с абсурдите, ако не е... ще се. Но не се отчайвайте, спасението дебне отвсякъде.
Напускам! Да! Напускам нещастието. И имам щастието да не съм една от тях (героите) – това бяха първите ми мисли след като прочетох тази книга. Пожелавам на всеки да си „причини“ това удоволствие и искрено да си го помисли!
Зорница Чернева, Хеликон – В. Търново