Краят на лятото, вечността

Автор: Цвета Делчева
Рейтингът се формира от продажбите в системата на Хеликон

Коментари: 0

Издател Стигмати
Брой страници 94
Година на издаване 2006
Корици меки
Език български
Тегло 124 грама
Размери 21x15
ISBN 9543360219
Баркод 9543360219
Категории Българска поезия, Съвременна българска литература, Българска художествена литература, Художествена литература, Книги

Тази книга се вълнува от въпроса за вдъхновението при създаването на литературното произведение, като проследява състоянията, през които минава мъжката природа на твореца, докато женската й говори. И ако мъжкото начало има за вдъхновение чувствата, над които има власт и случаите, над които може да гради, женското настоява, че то е онова разтърсващо с моментното усещане за своята изключителност, неописуемо и именно затова заслужаващо да бъде описано вълнение, за което не може да се говори, но което предизвиква езика. Защото за мъжа любовта е едновременно неустоимото изкушение, заради което той изгубва рая си, но и непрестанното желание да изявява божественото в себе си.
Любовта често е нетърпелива да иска това, което мъжът може да изрази в слово и още по-общо - да й го посвети като нещо, което да сьответства на нейното сьвършенство. Тя не приема, не се задоволява да сьществува в текста като неразличим обект, неуловимо отражение на вдъхнатата сила и желание и затова понякога е по-скоро кастрираща, отколкото вдъхновяваща. И когато изглежда, че не успява да се осъществи като вдъхновение, че започва да се изчерпва от говорене в усилията си да поддържа еротизма на музата неизчерпаем в стремежа си да слее всички неща в едно-единствено, да е непрекъснат прилив на сила, който иска да бъде изразходен в писане - точно тогава се оказва, че междувременно се е случила нейната собствена творба, отделена - като душата, която е свободна да преповтори всичко, но както го е мечтала -до Възнесението.

Все още няма мнения за тази книга.

Напиши коментар

Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.

Ще бъдат изтривани мнения:

  1. Съдържащи обидно или нецензурно съдържание
  2. Написани само с главни букви
  3. Написани на латиница
  4. Съдържащи препратки към други сайтове.

Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]